تست باطری مک بوک

تست باطری مک بوک

ممکن است به مرور زمان و در اثر استفاده زیاد، حس کنید که باطری مک بوک شما مثل قبل شارژ را نگه نمی دارد و شارژ آن زودتر از قبل خالی می‌شود و فکر می کنید که باطری MacBook شما آسیب دیده است و باید آن را عوض کنید. اما شاید این طور نباشد. فروشگاه اینترنتی سافتپل در ادامه به شما توضیح خواهد داد که چگونه متوجه شوید باطری  MacBook شما مشکل دارد و باید آن را تعویض کنید و یا حدستان اشتباه بوده است و باطری سالم است. با ما همراه باشید تا نحوه تست باطری مک بوک را یاد بگیرید و متوجه شوید که چطور به صورت اصولی و درست مک بوک خود را شارژ کنید.

زمان نگهداری باطری مک بوک

در نسل های قدیمی تر مک بوک ها، باطری عملکرد خیلی مناسبی در نظر زمان نگهداری شارژ نداشت یعنی حدود دو ساعت برای شما کار می کرد؛ اما در نسل های جدیدتر، برخی از مدل‌ های مک بوک ها حتی تا حدود ۲۱ ساعت هم کار می کنند. البته این اعداد برای زمانی است که مک بوک شما کاملا سالم است و زمان زیادی از خریداری آن نگذشته است.

یعنی اینکه یک مک بوک چقدر باطری نگه می دارد، کاملا بستگی به سالم بودن دستگاه و البته میزان استفاده شما از دستگاه دارد. نکته ای که باید بدانید این است که عمر باطری ها معمولا در اثر استفاده مدام و به مرور زمان کم می شود و این اصلا عجیب نیست که پس از مدتی طولانی عمر باطری دستگاه شما کم شده باشد. البته که راه و روش هایی برای حفظ سلامت و عمر باطری وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت و تست باطری مک بوک خود را انجام دهید.

نحوه تست باتری مک بوک

تست باطری مک بوک کار دشواری نیست و خودتان می توانید به راحتی این کار را انجام دهید و مک بوک خود را تست کنید. اینجا به شما نحوه تست باطری مک بوک را توضیح می دهیم.

کلید های Alt و  Optionرا هم زمان بگیرید

در منو گزینه Condition  را انتخاب کنید. حالا یکی از چهار پیامی که ممکن است برای شما به نمایش در بیاید را می بینید. این چهار پیام اینها هستند: Normal, Replace soon, Replace Now, Service Battery

معنای هر کدام از این پیام ها چیست؟

پیام Normal به این معنا است که وضعیت باطری شما نرمال است و باطری سالم می باشد. پیام Replace soon به معنای این است که عمر باطری مک بوک شما کم شده است. در حقیقت این پیام مانند یک هشدار عمل می کند. شما با دیدن پیام Replace Now و همچنین پیام Service Battery متوجه می شوید که عمر باطری مک بوک شما تقریبا تمام شده است و شما باید به فکر تعویض باطری دستگاه خود باشید.

باطری مک بوک

بررسی وضعیت باطری مک بوک

سیستم خود را روشن کنید و لوگوی Apple را انتخاب کنید. در این مرحله فهرستی را مشاهده می کنید. گزینه About This Mac را انتخاب کنید و سپس روی گزینهSystem Report… کلیک کنید. گزینه Power را انتخاب کنید. حالا شما مشخصاتی از باطری مک بوک خود را مشاهده می کنید.

بررسی سلامت باطری MacBook 2021

جالب است بدانید که در سیستم عامل مک بوک های ۲۰۲۱ ابزاری وجود دارد که به شما ظرفیت بالقوه اش را گزارش می دهد. و اگر باطری مک بوک شما نیاز به تعویض داشته باشد، آن را اعلام خواهد کرد. برای دیدن این گزارش ابتدا منو را نگاه کنید و گزینه باطری را انتخاب کنید. به بخش Battery Health بروید. حالا یک پنجره برای شما باز می شود. شما در این پنجره وضعیت کنونی مک بوک خود را می بینید.

برنامه تست سلامت

اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتری در مورد سلامت باطری MacBook خود هستید، برنامه هایی وجود دارند که می توانید به وسیله آنها از سلامت باطری مطلع شوید. می توانید از برنامه هایی مانند Coconut Battery و Battery Health استفاده کنید. به عنوان مثال با استفاده از برنامه Coconut Battery می توانید از حداکثر میزان شارژ باطری مک بوک خود در مقایسه با ظرفیت اصلی که دارد، مطلع شوید.

این برنامه می تواند به شما نشان دهد که عملکرد باطری مک بوک شما نسبت به مدل های شبیه به آن چگونه است.  به عنوان مثال برنامه Coconut Battery به شما نشان می دهد که باطری شما در زمانی که آن را تست می کنید، چند میلی آمپر ساعت ذخیره می کند. یا مثلا این برنامه به شما می گوید که باطری شما در حال حاضر چند درصد از ظرفیت خود را نسبت به زمان تولید آن از دست داده است.

Cylco Count MacBook چیست؟

 شاید نام Cylco Count MacBook به گوشتان رسیده باشد. این واژه به معنای سیکل شارژ باطری است؛ یعنی استفاده صد در صد از قدرت مک بوک! این به آن معنا است که هنگامی که دستگاه شما به طور کامل شارژ شد، در حقیقت یک چرخه و سیکل کامل را انجام داده است.

پس سیکل شارژ باطری در مک بوک به تعداد دفعات تخلیه باطری گفته می شود. حال تصور کنید که سیکل شارژ باطری مک بوک شما ۱۰۰۰ بار می باشد؛ این یعنی مجموع سیکل استفاده شما از باطری ۱۰۰۰ بار است. وقتی باطری شما به صد در صد ظرفیت خودش برسد، باطری غیر قابل استفاده نخواهد شد بلکه از عمرش کم می شود یعنی نمی تواند به طور کامل و مانند سابق شارژ را در خودش نگه دارد. پس هر چه عدد Cylco Count MacBook کمتر باشد، باطری شما سالم تر است. سیکل شارژ مک بوک ها ۱۰۰۰ بار است.

چند روش برای نگهداری از باطری MacBook

یکی از روش های ساده این است که روشنایی صفحه نمایش را تا حدی تنظیم کنید که چشمان شما راحت باشد. حتی می توانید با انتخاب System Preferences > Battery صفحه نمایش را به صورتی تنظیم کنید که با شارژ باتری کمتری روشنایی کمتری داشته باشد و کم نورتر شود. می توانید روشنایی صفحه نمایش خود را سفارشی نیز کنید، این گونه هنگامی که شما با مک بوک خود سر و کار ندارید، صفحه نمایش خاموش می شود.

عمل دیگری که می تواند به عمر باطری دستگاه شما کمک کند، به روز رسانی آن است. کار دیگری که می توانید بکیند این است که بک لایت یا همان نور پس زمینه کیبورد خود را طوری تنظیم کنید که در مواقعی که در تاریکی نیستید و به آن نیاز ندارید، بعد از مدتی غیر فعال بودن، خاموش شود.

برای افزایش طول عمر باطری بلوتوث دستگاه را در مواقع غیر لازم خاموش کنید. راه دیگر این است که بعد از اتمام کارتان با برنامه ها، آنها را ببندید و در نهایت دستگاه های متصل به مک بوک خود را وقتی از آنها استفاده نمی کنید، از مک بوک جدا کنید.

نحوه شارژ صحیح برای محافظت از مک بوک

برای شارژ هر نوع مک بوکی می توانید به راحتی دستگاه را به کابل شارژر متصل کنید تا شارژ شود. اما مواردی وجود دارند که به شما کمک می کنند که شما مک بوک خود را به صورت مفید و درست شارژ کنید. مک بوک های قدیمی تر از کابل شارژ مغناطیسی مختص شرکت اپل استفاده می کردند. وقتی کابل را نزدیک درگاه شارژر دستگاه می بردید، کابل خود به خود در محل مورد نظر قرار می گرفت. در مک بوک های مدرن نسل جدید از کابل USB-C استفاده شده است.

وقتی شما با مک بوک در حال شارژ کار هم می کنید، دیرتر و کندتر شارژ می شود. در مک بوک های نسل جدید پرو سعی کنید دستگاه خود را با درگاه سمت راست شارژ کنید زیرا مشکلاتی مانند داغ شدن بیش از حد در مورد شارژ شدن با درگاه سمت چپ وجود دارد.

بهتر است وقتی مک بوک شما به طور کامل شارژ شد، آن را از شارژر جدا کنید. حتما شنیده اید که می گویند هر چند وقت در میان اجازه دهید که باطری به صورت کامل تخیله شود و مجددا شارژ شود اما شرکت اپل این روش را قبول ندارد و معتقد است برای مک بوک هایی که باطری داخلی دارند این روش کارساز نیست. به فروشگاه اینترنتی سافتپل مراجعه کنید و از انواع مک بوک دیدن فرمایید.

امیرعلی پوزشی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *